Blog

Moja książka o autoprezentacji oraz wystąpieniach publicznych już w przedsprzedaży!

  • by

Z ogromną radością informuję, że moja książka pt. Sztuka autoprezentacji i wystąpień publicznych jest już w przedsprzedaży. Pełny opis i możliwość zakupu znajduje się TUTAJ. Ten rok był bardzo trudny i gdybym powiedział, że było inaczej, skłamałbym. Książka jednak nie powstała w czasie pandemii, a przed nią, tuż przed nią. Wiosną zaś tego roku prestiżowe wydawnictwo PWN wyraziło chęć współpracy w odniesieniu do tej publikacji i… wszystko potoczyło się wydawniczym torem. To owoc mojej fascynacji retoryką, wielu lektur, wystąpień, tysięcy godzin spędzonych na sali szkoleniowej, setek spotkań z mądrymi ludźmi. Wierzę w moc wystąpień publicznych, wierzę, że potraktowane serio są szansą na odkrycie siebie, swojego powołania, realizację swojej pasji i dzielenie się nią z innymi.… Czytaj więcej »Moja książka o autoprezentacji oraz wystąpieniach publicznych już w przedsprzedaży!

Autoprezentacja, czyli jak pokazać wiarygodność

  • by

Czym jest autoprezentacja? Sposobem na pokazanie własnej wiarygodności. Warto wiedzieć o efekcie pierwszeństwa i świeżości, czyli o tym, że zapamiętujemy to, co na początku i na końcu. Warto jednak przede wszystkim poznać konkretne sposoby na budowę autoprezentacji i o tym jest ten materiał. Na początek dwa słowa wyjaśnienia nt. różnicy pomiędzy autoprezentacjąa elevator pitchem, czyli mową windową. Zakładam, że elevator pitch to odmiana autoprezentacji, tylko że krótsza, opracowanaz myślą o naprawdę krótkim spotkaniu, którego celem jest przybliżenie siebie tak, aby druga osoba Cię zapamiętała. Dobrze zapamiętała. Zacznijmy jednak od formy dłuższej. Sposób nr 1 W tym celu pomocna będzie odpowiedź na trzy kluczowe zestawy pytań: Kim jesteś? Co robisz / co robiłeś(-aś)? W czym jesteś… Czytaj więcej »Autoprezentacja, czyli jak pokazać wiarygodność

Jak sprawić, by przekaz był przystępny?

  • by

Czy miałeś kiedyś przed wystąpieniem tak, że początkowe napięcie rozładowało się po tym, jak nawiązałeś kontakt z publicznością. Gdy nawiązałeś nić porozumienia, a może wręcz sympatii? Według mnie to jeden z przyjemniejszych momentów podczas wystąpień. Następuje on właśnie w tedy, gdy wiem, że jesteśmy już po jednej stronie, że jesteśmy razem i wspólnie idziemy dalej, choć stoimy naprzeciw siebie. Jak to osiągnąć? Jak dać sobie szansę na przychylność słuchających, zwłaszcza gdy nie znamy ich zbyt dobrze? Kluczowe jest zbadanie potrzeb, gdy jednak już je znamy, koniecznie należy się zastanowić, co nas łączy intelektualnie, emocjonalnie, estetycznie. Gdy już to wiemy, jest jedno znakomite narzędzie, które pomaga nam wyeksponować, zwerbalizować to, co nas łączy. Tym narzędziem jest… Czytaj więcej »Jak sprawić, by przekaz był przystępny?

Jak pokonać stres na 9 sposobów?

  • by

Stres jaki jest, każdy nie tyle widzi, ile pamięta😉 Dziś opowiem o tym, jak niwelować go dzięki 9 technikom do wdrożenia tuż przed okazjami, takimi jak wystąpienia publiczne czy prezentacje. Technika nr… Wiem, czego chcę: przeświadczenie o tym, że wiemy, po co mówimy, jest fundamentem. Tylko dzięki własnemu przekonaniu do własnych słów zostaniemy odebrani jako wiarygodni. Tak, wiem, to banał, ale sprawdza się.Jeśli nie jesteś wystarczająco przekonany do tego, co mówisz, to albo: nie zabieraj głosu (to spory komfort), albo poszukaj solidnej motywacji. Jak to robić? O tym kiedyś pewnie opowiem. Zmiana pozycji ciała i miejsca: neutralizacja strachu. Gdy już stres usiadł nam na ramionach, warto zmienić miejsce siedzenia lub zrobić parę kroków, by nabrać… Czytaj więcej »Jak pokonać stres na 9 sposobów?

Miłość, storytelling i popkultura, czyli jak opowiadać?

  • by

Z tego artykułu dowiesz się, jak Franciszek Józef wpłynął na rozwój popkultury, a przed wszystkim, jaki jest jeden kluczowy element w każdej historii Na początku była historia Wszystko, o czym za chwilę przeczytasz jest prawdą. Wyobraź sobie zatem łemkowską wieś gdzieś w Beskidach między ziemiami polskimi a słowackimi. Proste drewniany chaty stojące wzdłuż błotnistych dróg przeciętych głębokimi koleinami. Co jakiś czas kapliczka, a stale: piękny pejzaż. Było ich dwoje, Julia i Ondrej Varchol, po polsku Warchoł. Ona lat siedemnaście, on dwadzieścia, zakochali się i wzięli ślub. Czemu tak wcześnie? Bo było to sto lat temu, kiedy realia były nieco inne, zdecydowanie inne. Pamiętasz na pewno ze szkoły, co się wydarzyło w 1914. Tak, Franciszek Józef… Czytaj więcej »Miłość, storytelling i popkultura, czyli jak opowiadać?

Jak prezentować się on-line?

  • by

Gdzie mam patrzeć? W kamerę czy na okienka z ludźmi? Jak się ubierać? Jak kadrować, by mieć dobry kontakt i przyciągać uwagę? Innymi słowy: Jak prezentować się on-line? Zarówno jeśli chodzi o mowę ciała, jak i o głos. 16 wskazówkami dzielę się w poniższym materiale. Wystąpienia publiczne i prezentacje przeniosły się w dużej mierze do sieci, stąd pomysł na usystematyzowanie podstawowej wiedzy. Jeśli jednak wolisz wersję pisaną, znajdziesz ją pod tym filmem: Mowa ciała O czym pamiętać online? Twoja postać w kamerze, kiedy siedzisz to popiersie. Dobrze, jeśli widać ręce, którymi możesz gestykulować. Rozważ, czy nie lepiej prezentuje Ci się na stojąco. Za każdym razem jednak miej oczy na wysokości kamery (mniej więcej). Nie patrz… Czytaj więcej »Jak prezentować się on-line?

Jak zniwelować stres przed ważnym wystąpieniem lub innym życiowym wyzwaniem?

  • by

Czy można kontrolować to, co do siebie mówisz w myślach? Czy pozytywne myślenie ma sens? Czy i jak myśli mogą kształtować emocje i działania? Zapraszam do obejrzenia kolejnego materiału wideo, tym razem o mowie wewnętrznej. Jeśli jednak wolisz poczytać, zapraszam do lektury artykułu tuż pod filmem: „Uważaj na myśli, bo przemienią się w słowa. Uważaj na słowa, bo zamienią się w czyny. Uważaj na czyny, bo zamienią się w nawyki. Uważaj na nawyki, bo staną się Twoim charakterem. Charakter będzie Twoim przeznaczeniem” – czy pamiętasz, który znany psycholog to powiedział? Żaden, bo to słowa Margaret Thatcher. Jak widać i słychać, nie trzeba być psychologiem, żeby znać uniwersalne prawdy o człowieku. Prawdy stanowiące oś psychologii poznawczo-behawioralnej… Czytaj więcej »Jak zniwelować stres przed ważnym wystąpieniem lub innym życiowym wyzwaniem?

O jękach namysłu z przymrużeniem… ucha

  • by

Jak mówić? To pytanie pada zdecydowanie częściej niż to, którego frekwencja powinna być zdecydowanie wyższa, a mianowicie: co mówić? Skoro jednak jest, jak jest, to spójrzmy na zagadnienie w optyce zasugerowanej w tytule i przyjrzyjmy się tzw. jękom namysłu. Ponieważ wszyscy ostatnio doradzają, jak wypadać online, to i ja postanowiłem dorzucić swoje trzy grosze. Oto one: Tempo Jeśli chcesz, drogi mówco, zmęczyć publiczność, mów szybko. Po prostu napawaj się prędkością nie zważając na to, co z tego wszystkiego przyswoi audytorium. Niezawodnym sposobem na wzmożenie tego efektu jest unikanie jakichkolwiek pauz. A nuż, okazałoby się, że ktoś ma szansę wziąć oddech i pomyśleć chwilę nad tym, co właśnie powiedziałeś. Nie możesz na to pozwolić. Lepiej już… Czytaj więcej »O jękach namysłu z przymrużeniem… ucha

Czy sukces w wystąpieniach publicznych czegoś uczy, a jeśli tak, to czego?

  • by

No właśnie, bo może niczego. Być może poza zwyczajnym odczuwaniem satysfakcji, jakkolwiek każdy z nas ją rozumie, nie ma nic. Myślę, że jednak coś jest, i temu czemuś warto przyjrzeć się bliżej. A to coś można zamknąć w odpowiedziach na trzy pytania: Co powtarzać? Czego unikać? Kogo spotykać? W moim przypadku jednym z większych życiowych osiągnięć jest tytuł Mistrza Polski w Przemowach Humorystycznych Toastmasters International (mija właśnie 5. rok od, kiedy tam jestem). To na pewno miłe uczucie i jedno ze wspomnień, których nikt i nic mi nie odbierze. Poza tym umożliwiło to także rozwój zawodowy w charakterze trenera. Co ciekawe, to choć jestem trenerem od wielu lat, to więcej zleceń pojawiło się dopiero w… Czytaj więcej »Czy sukces w wystąpieniach publicznych czegoś uczy, a jeśli tak, to czego?

Emocje w wystąpieniach publicznych! Już dziś podczas warsztatów lub na podkaście!

  • by

Jak wywoływać emocje w wystąpieniach publicznych i po co?Jakimi narzędziami dysponujemy, by owe emocje wzbudzać?Jak robić to naturalnie i z wdziękiem podczas wystąpień publicznych? Już dziś, 22.10, zapraszam na otwarte, bezpłatne warsztaty, podczas których udoskonalimy swoje wystąpienia i prezentacje. To pierwsze z trzech spotkań, na których omówimy sobie kluczowe dla wystąpień i prezentacji sprawy. Kluczowe wg Arystotelesa, lecz wzbogacone o współczesne techniki. Na drugim i trzecim spotkaniu zajmiemy się budową wystąpienia i wiarygodnością występującego. Już dziś zaś podzielę się także wrażeniami po wygranej w konkursie Toastmasters, kwalifikującym mnie do konkursu na poziomie europejskim. Ach! Cóż to były za emocje!;-) Zgłoszenia pod adresem mailowym: kontakt@przemyslawkutnyj.pl A jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o emocjach w wystąpieniach… Czytaj więcej »Emocje w wystąpieniach publicznych! Już dziś podczas warsztatów lub na podkaście!