Na co zwracać uwagę przy wyborze konferansjera? Czym się kierować, aby wydarzenie miało właściwą oprawę, a uczestnicy czuli, że organizator zadbał o wszystko. Kim jest dobry konferansjer? W tym materiale omawiam 9 cech konferansjera, na które warto zwrócić uwagę.
Spis treści
Przygotowanie
Wszechstronne. Jak to rozumieć? Praca konferansjera nie zaczyna się wraz ze spotkaniem, ale znacznie wcześniej. Zwyczajowo kontaktuję się z prelegentami, zrobiwszy wywiad dotyczący samego wydarzenia. Sprawdzam, kim są zabierający głos, jak się wymawia ich nazwiska, o czym będą mówić. A gdy już mówią, notuję i odnoszę się do tego w przerwie między wystąpieniami.
Z organizatorami dogadujemy sprawy – ta daam – organizacyjne, jak np. to, o czym mówić w przerwach i ile. Sprawdzam wszystko tak, by mieć pewność, że agenda trzyma się kupy i można na niej polegać, nawet gdy wszystko się zmieni w ostatniej chwili. Wtedy zaś kluczowa jest kolejna cecha, czyli…
Inicjatywa
Zarówno wówczas, gdy prelegentowi zaschnie w gardle lub całkowicie straci wątek, konferansjer powinien wykazać się działaniem. I wtedy, gdy trzeba podać szklankę wody, i w tedy, gdy należy wypełnić nieoczekiwaną ciszę, jak i wówczas, gdy jakimś cudem trzeba upakować w przerwie informacje o których jeszcze przed chwilą nie miałeś pojęcia.
Agenda z jednej strony, a improwizacja z drugiej. Jak Tom i Jerry, jak Brad Pitt i Angelina Jolie – no właśnie, do czasu, bo wszystko kiedyś się kończy. Zarówno wtedy, jak i w każdej nieoczekiwanej sytuacji konieczny jest…
Takt
Wyczucie smaku, czasu i relacji wydaje się istotne nie tylko w życiu w ogóle, ale na scenie w szczególności. Najlepszym możliwym azymutem jest dobro prelegenta i zamawiającej organizacji. Konferansjer, choć ma ważną rolę do odegrania, to jednak powinien być w cieniu, stanowić ciche i tylko z rzadka (w przerwach) głośne wsparcie. Jeśli prowadzący kradnie show, to jest „złodziejem”, a nie konferansjerem, i nie pomoże mu nawet…
Prezencja
Dobry wygląd jest, co tu mówić, kluczowy. Każda osoba występująca publicznie powinna znać zasady dobrego stylu, nawet jeśli ma go w… poważaniu. Żeby się wyłamywać z zasad, dobrze je najpierw poznać. Są wydarzenia, podczas których garnitur mógłby być niepożądany, a są takie, na których nie sposób się bez niego obyć, i takich spotkań jest prawdopodobnie więcej. Każdy prowadzący wydarzenie, wie, jak dobrać krawat do koszuli czy jak powinna opadać nogawka na but. Strój, fryzura, skromna biżuteria to wizerunek, który można kupić, nieco więcej pracy wymaga…
Dobra mowa ciała
Dobra, czyli otwarta i świadoma. Nasze gesty mają kilka funkcji i warto używać ich świadomie. Podobnie ma się rzecz z tymi, których lepiej unikać, jak dłonie złożone w liść laurowy na kroczu, czy stawanie tyłem do publiczności. Kluczowe jest pogodne nastawienie, które rysuje się na twarzy albo nie. Względnie swobodne gesty i brak lęku przed publicznością wymagają treningu. Tutaj specyficznego, bo są tacy, którzy preferują mikrofon w dłoni. Wtedy mamy wolną tylko jedną dłoń, w której często spoczywa agenda na podkładce. Możliwości gestykulowania bywają zatem ograniczone. Zupełnie inaczej jest z kolejnym kryterium, którym jest…
Wymowa
Właściwa dykcja i emisja głosu to fundamenty dobrej wymowy, bo nawet jeśli mamy mikrofon, to niekiedy on szwankuje. Nawet jednak jeśli nie, to i tak słychać, czy mówimy wyraźnie, czy przykładamy się do końcówek. Wymaga to pracy, a ta czasu – to wszystko słychać.
Wysyłamy w ten sposób znak, czy jesteśmy profesjonalistami, czy znaleźliśmy się na wydarzeniu przypadkiem. Bardzo podobnie jest z błędami językowymi, a za to odpowiada…
Kultura języka
Współcześnie temat najczęstszych błędów językowych był podnoszony już tak często, że można by odnieść wrażenie, że wszyscy wiedzą, czy mówić „w cudzysłowie” czy „w cudzysłowiu”, a jednak…. Nie wszyscy to wiedzą. Podobnie z „dwa tysiące pierwszym” czy „dwu tysięcznym pierwszym”. Im wyższa Twoja świadomość jako konferansjera, tym lepiej. Ważne by nie używać żargonu, słów niejasnych dla audytorium, nie popisywać się, a jeśli już, to pokusić się od czasu do czasu o zgrabną metaforę czy porównanie, że o odniesieniu do własnej erudycji nie wspomnę. A to po to, by spotkanie było niezapomniane także dzięki konferansjerowi i temu, co się składa na jego…
Doświadczenie
Jak bowiem zweryfikować jakość pracy konferansjera? Na gorąco podczas wydarzenia na pewno, ale najlepiej u tych, z którymi współpracował do tej pory. Dobry research, mówiąc po staropolsku, powinien dać większą szansę na sukces.
Dla niektórych klientów znaczenie może mieć…
Płeć
To wg mnie ostatni czynnik, bo są branże czy dziedziny zdominowane przez konkretną płeć, jak finanse czy językoznawstwo. Mężczyzna lub kobieta prowadząca może stanowić ciekawą zmianę energii i wnieść inną optykę na wiele spraw, co może być dla uczestników odświeżające.
Tak zatem widzę 9 cech nie tyle dobrego konferansjera, lecz 9 cech, które można brać pod uwagę, kiedy się go wybiera. Poza wszystkim są osobowość, wrażliwość, światopogląd, wartości i przekonania, które także mają znaczenie, ale to już sprawy na zupełnie inną opowieść.
Sprawdź moje usługi