Jak prezentować się on-line?

Gdzie mam patrzeć? W kamerę czy na okienka z ludźmi? Jak się ubierać? Jak kadrować, by mieć dobry kontakt i przyciągać uwagę?

Innymi słowy: Jak prezentować się on-line? Zarówno jeśli chodzi o mowę ciała, jak i o głos. 16 wskazówkami dzielę się w poniższym materiale. Wystąpienia publiczne i prezentacje przeniosły się w dużej mierze do sieci, stąd pomysł na usystematyzowanie podstawowej wiedzy. Jeśli jednak wolisz wersję pisaną, znajdziesz ją pod tym filmem:

Mowa ciała

O czym pamiętać online?

  1. Twoja postać w kamerze, kiedy siedzisz to popiersie. Dobrze, jeśli widać ręce, którymi możesz gestykulować. Rozważ, czy nie lepiej prezentuje Ci się na stojąco. Za każdym razem jednak miej oczy na wysokości kamery (mniej więcej).
  2. Nie patrz na kamerę z góry ani z dołu. Twój odbiorca będzie się czuł nieswojo. Najbardziej partnerska relacja jest wówczas, gdy mamy oczy na tym samym poziomie i kamera znakomicie to symuluje, niwelując różnicę wzrostu.
  3. Niech Twoje oczy będą na wysokości około dwóch trzecich, patrząc od dołu ekranu.
  4. Pamiętaj, by się nie kiwać. Na zajęciach ze współpracy z mediami, to jeden z kluczowych punktów: każde kiwnięcie w ekranie widać dwa razy bardziej
    w porównaniu z ruchem scenicznym.
  5. Zwróć uwagę na mimikę – wszystko widać jw.: dwa razy bardziej.
  6. Podobnie jak w kontaktach bezpośrednich: nie jest naturalne patrzenie się w oczy (w kamerę) non-stop. Patrzenie od czasu do czasu gdzie indziej jest naturalne.
  7. Kiedy patrzysz w kamerę, słuchający mają wrażenie, że patrzysz w oczy. Pamiętaj jednak, by spoglądać od czasu do czasu w okienka konwersacji, żeby obserwować, czy dalej jesteś słuchany.
  8. Pamiętaj, aby nie zakładać stroju usianego paskami, kratkami: zaczną one po drugiej stronie migotać i odwracać uwagę. Gładkie stroje są
    w porządku.
  9. Zwróć uwagę na tło. Jest tak samo ważne jak pierwszy plan. Bałagan za plecami nie zrobi korzystnego wrażenia. Wystające z głowy kwiatki etc. również.
  10. Wstrzemięźliwie sprawdzaj telefon itp. Widać, kiedy słuchasz, a kiedy nie. Uważaj na to, co robisz, jednocześnie. Jeśli nosisz okulary, wszystko się
    w nich odbija. I możesz mówić, że słuchasz, ale nie będziesz wiarygodny, przerzucając ekrany odbijające się w Twoich okularach.
  11. Możesz zadbać o profesjonalne tło. Najlepiej wygląda na green boksie: Zielone tło fotograficzne można kupić za nieduże pieniądze na Allegro razem z niedrogimi statywami.
  12. Oświetlenie też ma znaczenie. Dobrze mieć doświetloną twarz. Oświetlenie ledowe, makijażowe będzie OK – są nawet gotowe zestawy do nagrywania strumieniowego online. Możesz też pokusić się o lampy fotograficzne ze stałym oświetleniem i softboksami, które zmiękczą światło (dwa po bokach załatwiają sprawę i też nie jest to droga inwestycja).

Głos

  1. Zwróć uwagę na jakość dźwięku. Masz do wyboru kilka możliwości, by ją ulepszyć, np. poprzez mikrofon krawatowy czy taki do podkastów. Jeśli masz wątpliwości, czy brzmisz dobrze, wykonaj próbne połączenie przez Zooma lub inny komunikator i zapytaj, czy i kiedy dobrze cię słychać.

2. Dostrzegam, że w realiach spotkań online szybciej następuje zmęczenie, szybciej spada koncentracja. Tym ważniejsze jest umiejętne operowanie głosem, odpowiednią melodią, podkreślanie tego, co jest w danym momencie ważne.

3. Zwróć szczególną uwagę na jęki namysłu, wszelkie pokasływania i chrząknięcia – unikaj ich. Możesz się wyciszać, gdy potrzebujesz odkaszlnąć etc.

4. Przed spotkaniem zadbaj o dobre tło nie tylko wizualne, lecz także dźwiękowe. Koszenie trawy za oknem, praca innych urządzeń, jak odkurzacz, na pewno nie pomogą w budowie profesjonalnego wizerunku.

5. Jeśli jest ryzyko, że łącze internetowe spowolni, to jeśli już tak się stanie i możesz sobie na to pozwolić, wyłącz obraz, który pochłania transfer
w dużym stopniu. Dobrze jest również być gotowym na skorzystanie z transferu komórkowego – zadbajmy wtedy o odpowiednią ilość danych w naszej dyspozycji – to jednak osobny temat.

I zachowaj dystans. Najważniejsze, by Twoja treść była ważna. Reszta to dodatek – ważny – ale dodatek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *