Jak dzięki AI ulepszysz swoje wystąpienia i prezentacje? 4 sposoby

Czy kiedykolwiek podczas tworzenia wystąpienia czy prezentacji zdarzyło Ci się utknąć? Brakowało przykładów, slajdów? A może pojawiły się kłopoty z płynnością wypowiedzi? Sztuczna inteligencja może odmienić Twoje prezentacje na lepsze – pomóc przygotowywać się szybciej i skuteczniej.

Zanim jednak przejdę do konkretnych zastosowań, muszę podkreślić jedną fundamentalną zasadę: AI to narzędzie wsparcia, a nie zamiennik dla Twojej kreatywności i autentyczności.

Dlaczego nie należy cedować całej pracy na AI?

Widzę dwa kluczowe problemy z całkowitym poleganiem na sztucznej inteligencji:

  • Po pierwsze – to nieuczciwe. Przypomina sytuację, gdy na zajęciach z rysunku zamiast własnej pracy przynosisz grafikę wygenerowaną przez program.
  • Po drugie – to praktycznie nieskuteczne. To naprawdę da się wyczuć, czy ktoś mówi tekstem swoim czy tez „ejajowym”. Bez wchodzenia w szczegóły powiem tylko, że ma się wtedy takie poczucie, jakbyśmy mówili przez warstwę teflonu. Nie ma tam duszy, nie ma emocji, nie ma… człowieka. Wieje nudą.

Pamiętaj: AI ma wspierać Twoją komunikację, a nie ją zastępować.

4 praktyczne zastosowania AI w tworzeniu prezentacji

1.    Burza mózgów i research – znajdowanie lepszych przykładów

Posługuję się głównie Chatem GPT, więc na ogół będę się odnosił do niego. Uważam, że jest to narzędzie, które stanowi doskonałą inspirację.

szkolenie z wystąpień publicznych Warszawa Przemysław Kutnyj

Jeśli czeka cię wystąpienie przed konkretnym gronem odbiorców i masz jakąś ciekawą tezę do uzasadnienia, przekaz do oznajmienia, konieczne jest to, aby mieć dobre przykłady. I nawet jeśli jakieś już masz, to możesz chcieć pokusić się o inne, może lepsze i właśnie wtedy AI przychodzi z pomocą.

Jeśli zatem mówisz do, powiedzmy, specjalistów IT,  zapytaj Chat GPT wprost: „Jesteś specjalistą IT, który przyszedł na spotkanie dotyczące tematu X. Usłyszałeś do tej pory przykłady ilustrujące tezę, że… Co jeszcze byłoby dla Ciebie przekonujące w tym kontekście?„.

Otrzymana odpowiedź może stanowić doskonałą inspirację lub od razu ciekawy przykład, o którym nie wiedziałeś. Co jednak istotne to, zawsze weryfikuj otrzymane informacje u źródeł. AI może „halucynować” – generować informacje, które wydają się prawdopodobne, ale są nieprawdziwe. Sprawdzaj cytaty, dane i fakty przed użyciem.

Jakiś czas temu jeden z klientów poprosił mnie o to, bym wynalazł mu dobry cytat z Jeffa Bezosa. Znalazłem. Poprosiłem Chat o podanie źródła. Podał. Było to list do akcjonariuszy z 2019 roku. I teraz zadanie dla mnie. Czy go odszukałem? Tak. Czy był tam ów cytat: Nie.

Spytałem Chat, dlaczego zmyślił tę wiadomość, a ten na to, że czasem tak robi, ponieważ takie słowa mogły się pojawić w ustach Jeffa Bezosa. Innymi sowy, weryfikacja jest konieczna, bo halucynowanie raczej nie zniknie. Halucynowanie, czyli właśnie takie dopowiadanie sobie przez AI tego, czego nie ma, ale co może być.

Skoro zatem mamy dobre przykłady, to czy możemy zrobić coś jeszcze? Tak.

2.    Doskonalenie struktury wystąpienia

Masz już swoje wystąpienie, ale czujesz, że mogłoby być lepsze? Zapytaj AI o konkretne sugestie:

  • Jak wzmocnić wstęp?
  • Jakie płynne przejścia byłyby lepsze?
  • Jak poprawić zakończenie i wezwanie do działania?

Wtedy Chat GPT może zostać Twoim mentorem, który dzieli się z Tobą wskazówkami. Kluczowe jest dobre sformułowanie promptu, czyli polecenia, które wpisujemy w odpowiednim polu.

Zapytanie może wyglądać np. tak:Jesteś doświadczonym specjalistą w prezentowaniu i wizualizacji danych. Jak z Twojego punktu widzenia mógłbym ulepszyć moje wystąpienie, aby było jeszcze bardziej angażujące dla osób nietechnicznych„.

Bardzo możliwe, że otrzymasz porównania, które lepiej oddadzą istotę danych, ich znaczenie. Może to mieć zastosowanie, kiedy tłumaczysz coś komuś. Jak to może wyglądać w praktyce? Czysto ilustracyjnie np. tak: jeśli chcesz Amerykaninowi powiedzieć jak duża jest Polska, to informacja, że ma 312 tys. km kw. powierzchni może mu nic nie powiedzieć. Ale jeśli poprosić Chat GPT o stosowne porównanie, to możesz uzyskać odpowiedź, że powierzchnia Polski jest zbliżona do powierzchni stanu Arizona, i taka informacja będzie miała dla odbiorcy to, co kluczowe: znaczenie. Właściwe znaczenie.

Mamy zatem dobre przykłady, zadbaliśmy o szczegóły, takie jak odpowiednie porównania, to może pora na:

3.    Praca nad płynnością wypowiedzi

Często mówimy za szybko albo za wolno. Średnia konwersacyjna to około 150 słów na minutę. Jeśli wypowiadasz znacząco mniej słów na minutę, to mówisz za wolno, jeśli znacząco więcej, za szybko. Warto wiedzieć, że przełamywanie rytmu wypowiedzi jest kluczowe dla uniknięcia monotonii.

Tymczasem skupimy się na samej prędkości i zaangażowaniu, które bije z Twojej wypowiedzi, albo i nie. Jak pomaga w tym AI? Ano tak, że mamy do dyspozycji wiele opcji.

  • Speaker Coach w Microsoft Teams – po zainstalowaniu wtyczki otrzymasz informację, czy mówisz w odpowiednim tempie
  • Yoodli.ai – po nagraniu wystąpienia otrzymasz wszechstronną informację zwrotną dotyczącą płynności wypowiedzi i struktury
  • Vocal Image czy Speeko – polskie aplikacje oferujące analizę mowy

Tip: Warto przełamywać rytm wypowiedzi, aby uniknąć monotonii. Odpowiednie tempo to tylko jeden z elementów angażującej prezentacji.

Mamy treść, głos, to w czym jeszcze może nas wesprzeć? A w obrazie oczywiście, czyli w slajdach.

4.    Tworzenie wizualizacji i slajdów

Sam korzystam najczęściej z Canvy, ponieważ znajduję tam mnóstwo zdjęć, które trudno znaleźć potem gdzie indziej. Innymi słowy, prezentacje mają dzięki temu dość unikatowy charakter.

Możesz jednak korzystać tam zarówno z gotowych wzorów, jak i z tworzonych na podstawie Twoich opisów. Wystarczy, że wpiszesz: „Poproszę o slajdy do prezentacji na temat publicznego przemawiania” – i po chwili otrzymasz kilka propozycji, które mogą okazać się na tyle ciekawe, że zdecydujesz się na jedną z nich.  

Tak wyglądało to w moim przypadku, jeśli chodzi o slajd początkowy:

Zapytasz znów: po co mi to, skoro ja mówię po polsku? Nie ma problemu. W Canvie szybciutko przetłumaczysz wszystkie slajdy, a jeśli masz kłopot z wpisaniem polecenia po angielsku, skorzystaj z Google Translatora i sprawa załatwiona.

Kluczowa zasada korzystania z AI przy tworzeniu prezentacji – balans między użytecznością a rzetelnością

Najważniejsze jest znalezienie równowagi między wykorzystaniem możliwości AI a zachowaniem autentyczności. To trening nie tylko techniczny, ale i etyczny. Pamiętaj:

  • AI ma inspirować, a nie zastępować Twoją kreatywność
  • Zawsze weryfikuj informacje u źródeł
  • Zachowaj własny styl i autentyczność
  • Używaj AI jako narzędzia wsparcia, nie jako głównego twórcy treści

Przygotowanie do wystąpienia i tworzenie prezentacji z AI – Podsumowanie

Sztuczna inteligencja oferuje ogromne możliwości wsparcia w przygotowaniu prezentacji i wystąpień. Może pomóc w:

  1. Znajdowaniu lepszych przykładów i inspiracji
  2. Doskonaleniu struktury wystąpienia
  3. Pracy nad płynnością wypowiedzi
  4. Tworzeniu atrakcyjnych wizualizacji

Kluczem do sukcesu jest świadome i odpowiedzialne korzystanie z tych narzędzi, zachowując przy tym własną autentyczność i rzetelność merytoryczną.

Chcesz dowiedzieć się więcej o skutecznych technikach prezentacji? Sprawdź moje szkolenia z wystąpień publicznych lub kurs online z wystąpień, gdzie dzielę się sprawdzonymi metodami budowania pewności siebie podczas wystąpień.

Sprawdź także pełny film na YouTube: Jak AI pomoże Ci tworzyć lepsze prezentacje?

Potrzebujesz dodatkowej pomocy? Napisz do mnie!

O autorze

Przemysław Kutnyj zdjęcie profilowe

Przemysław Kutnyj

Certyfikowany trener biznesu, autor książek o retoryce i sztuce konwersacji, wydanych w renomowanych wydawnictwach. Mistrz Polski w wystąpieniach publicznych (TMI). Wieloletni członek nonprofitowej organizacji Toastmasters International. Prywatnie adept karate i sztuki fotografii.

Sprawdź moje usługi