Jak mówić ładnie i zgrabnie? Możesz oczywiście czytać książki – to najlepsza metoda na to, by poszerzać słownictwo. Jednak nawet jeśli nie masz czasu na lektury lub mimo iż czytasz, to wciąż masz sobie coś do zarzucenia, istnieje jeden sposób na to, by mówić ładniej i zgrabniej. I właśnie o tej prostej metodzie opowiem w tym wpisie.
Sposobem na mówienie w ładniejszy i zgrabniejszy sposób jest używanie operatorów międzyzdaniowych. Czym są operatory międzyzdaniowe? Bardzo często są to partykuły, przysłówki bądź wyrażenia przyimkowe. Oczywiście nie musisz znać tych terminów. Warto jednak przyjrzeć się temu, jak ich użycie wygląda w praktyce. Dlatego pozwól, że opowiem Ci o pięciu partykułach, których użycie sprawi, że Twój język i sposób wypowiadania się będzie pełniejszy i precyzyjniejszy. Skupimy się na słowach: ZWŁASZCZA, PONADTO, WRĘCZ, NAWET i JEDNAK.
Spis treści
Zwłaszcza
Zacznijmy od partykuły ZWŁASZCZA. Do czego nam ona służy? Otóż do tego, by coś doprecyzować lub dodać coś do informacji wypowiedzianej w poprzednim zdaniu.
Przykład: Bardzo lubię filmy Andrzeja Wajdy, ZWŁASZCZA te starsze. Pozostawiają we mnie silne wrażenia.
Ponadto
Następnym słowem jest PONADTO. Dodaje ono coś do tego, co zostało już powiedziane. Nie tyle doprecyzowujemy, ile dodajemy nową informację.
Przykład: Twoja prezentacja była naprawdę solidnie przygotowana. PONADTO zrobiła bardzo dobre wrażenie na publiczności.
Jednak
Zajmijmy się kolejnym wyrazem, czyli JEDNAK. Wprowadza on informację przeciwstawną – taką, która pokazuje, że nasze oczekiwania w jakiś sposób rozmijają się z rzeczywistością.
Przykład: Naprawdę dobrze przygotowaliśmy naszą ofertę. Wynik jest JEDNAK daleki od oczekiwań.
Wręcz
Przejdźmy teraz do słowa WRĘCZ. Wskazuje ono na większe natężenie rzeczy bądź zjawiska.
Przykład: Ten koncert był znakomity, stanowi WRĘCZ punkt odniesienia dla każdego następnego.
Nawet
Ostatnim wyrazem, o którym wspomnimy, jest NAWET. Podkreśla to nasze zdziwienie jakąś sytuacją.
Przykład: Wyszedł nagle. Nikogo NAWET nie uprzedził, że ma taki zamiar.
Podsumowanie
Po co nam te wszystkie słowa? Po to, by precyzyjniej oddać nasze myśli i wskazywać na związki pomiędzy nimi. Dzięki temu całość naszego wywodu jest bardziej strawna dla odbiorców. Oczywiście nie tylko partykuły występują w funkcji operatorów międzyzdaniowych. Mamy również przysłówki, wyrażenia przyimkowe, spójniki, wyrażenia spójnikowe, czy też grupy wyrazów. Każda z tych grup stanowi pomoc w oddaniu naszej myśli płynniej lub w sposób nieco bardziej zniuansowany. Dzięki temu odbiorca ma poczucie, że wiemy, co mówimy, a także, że mamy osobisty stosunek do rzeczy, które przedstawiamy. Mówmy ładniej i używajmy operatorów międzyzdaniowych – dzięki temu brzmimy precyzyjniej i zgrabniej.
Jeżeli chcesz poznać o wiele więcej cennych rad dotyczących prezentowania swoich myśli w jak najlepszy sposób, zachęcam Cię też do kupienia mojego szkolenia dotyczącego wystąpień publicznych.
Sprawdź moje usługi