Czy sukces w wystąpieniach publicznych czegoś uczy, a jeśli tak, to czego?

No właśnie, bo może niczego. Być może poza zwyczajnym odczuwaniem satysfakcji, jakkolwiek każdy z nas ją rozumie, nie ma nic. Myślę, że jednak coś jest, i temu czemuś warto przyjrzeć się bliżej. A to coś można zamknąć w odpowiedziach na trzy pytania: Co powtarzać? Czego unikać? Kogo spotykać?

W moim przypadku jednym z większych życiowych osiągnięć jest tytuł Mistrza Polski w Przemowach Humorystycznych Toastmasters International (mija właśnie 5. rok od, kiedy tam jestem). To na pewno miłe uczucie i jedno ze wspomnień, których nikt i nic mi nie odbierze. Poza tym umożliwiło to także rozwój zawodowy w charakterze trenera. Co ciekawe, to choć jestem trenerem od wielu lat, to więcej zleceń pojawiło się dopiero w rok po uzyskaniu tytułu (2017), co samo w sobie pozwala mi stwierdzić, że wybrałem zawód tyleż ciekawy, ile przeznaczony dla osób cierpliwych.

Nagrody za wystąpienia publiczne

Co jednak ważniejsze, to to, dzięki czemu to wszystko było możliwe. Odkryłem trzy lekcje, którymi pragnę się podzielić.

Co powtarzać?

Sukces jest czymś mocno indywidualnym, z rzadka można zmierzyć go obiektywnie. Jeśli jednak mam dobre relacje rodzinne lub przyjacielskie, powodzenie w hobby lub zawodowe, zawsze jest to wynikiem świadomej pracy, która działa albo nie. W przypadku wystąpień publicznych czy prezentacji ważny jest codzienny trening. Ćwiczenia dykcyjne i emisyjne, przygotowywanie mów swoich i cudzych.

Nieoceniona jest dobra rutyna przedstartowa, na którą u mnie składają się: perfekcyjne przygotowanie (treści i formy dostarczenia) oraz trening mentalny (mowa wewnętrzna, trening wyobrażeniowy, koncentracja, relaksacja – bibliografia dot. tych tematów znajduje się na dole artykułu).

Tylko jeśli powtórzę to, co się sprawdziło wcześniej, daję sobie szansę na ponowny sukces. To banalne, ale może większość prostych rozwiązań zwyczajnie działa najlepiej.

Czego unikać?

W książce Reguły sukcesu Henry’ego Clouda tytuł jednego z rozdziałów to Wyrwij ząb. Chodzi o chory ząb, co stanowi oczywiście metaforę dotyczącą tego wszystkiego, co nam nie służy.

Czego zatem wg mnie warto unikać?: braku snu (chyba że jesteś Napoleonem – jemu brak snu nie przeszkadzał), nadmiaru kawy (chyba że masz układ pokarmowy z tytanu, jego stan jednak wpływa na struny głosowe), niewspierającego towarzystwa (chyba że lubisz toksyczne relacje). Wiążą się z tym oczywiście nawyki. O ich sile pisało wielu. M.in. Charles Duhigg za granicą czy Jadwiga Korzeniewska w Polsce. Nabycie dobrych nawyków chyba zawsze idzie w parze z eliminacją/zastąpieniem złych. Chcesz się dowiedzieć więcej? Poczytaj tych autorów.

Kogo spotykać?

Tych, którzy są z Tobą, aktywnie i biernie. Mój najlepszy przyjaciel nie był na żadnym z moich występów i poza tym, że mnie tym lekko irytuje, to zawsze mogę liczyć na jego zainteresowanie konkursowymi losami i wsparcie w rozmowie.

Szukaj też tych, którzy dadzą Ci informację zwrotną, konstruktywną i życzliwą. Z nieżyczliwych rób materiał na anegdoty i się nimi baw. Tak najlepiej będziesz szlifował swoją odporność na stres wynikający z lęku przed krytyką.

Trzecia kategoria to ludzie całkiem obcy, jak najbardziej zróżnicowani. Szukaj sposobów na dotarcie do nich, aby doskonalić komunikację i nie przejmować się odbiorem każdego. Nigdy nie będziesz się podobał wszystkim. I dobrze. To znak, że masz własny styl.

Trzy rzeczy. Dużo i mało. Łatwo to wszystko napisać, trudniej się codziennie mobilizować, aby szukać tego, co warto powtarzać, i nie wpadać w zgubne nawyki etc. Pewne jest to, że lepiej nie osiadać na laurach, jakkolwiek to kuszące. Jeśli jednak już, to tylko na chwilę, by móc opowiedzieć o tym w formie przestrogi😉

Przemysław Kutnyj

Jeśli szukasz wiedzy nt. sposobów radzenia sobie ze stresem, polecam: Trening mentalny. Psychologia sportu w praktyce.

Jeśli chcesz poznać sposoby na osiąganie powodzenia w ciekawym ujęciu, zajrzyj do: Reguł sukcesu H. Clouda.

Jeśli chcesz zadbać o swoje nawyki, polecam książki Ch. Duhigga i Jadwigi Korzeniewskiej.

Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi publikacjami, zapraszam do subskrypcji newslettera: https://przemyslawkutnyj.pl/newsletter/

Zapraszam też do zostania członkiem mojej grupy na Meetupie: https://www.meetup.com/pl-PL/Wyst%C4%85pienia-i-prezentacje-czyli-Dobra-Mowa-po-godzinach/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *